Politikens Publikumspris

Sammen med dagbladet Politiken uddeler PIX hvert år POLITIKENS PUBLIKUMSPRIS. Vi udvælger 10-12 film fra årets program, som vi synes fortjener en chance på det danske biografmarked.

Publikum får efter hver visning mulighed for at afgive deres stemme. Politiken præmierer vinderfilmen med støtte til lanceringen af filmen - om det er i de danske biografer, på vod eller tv. Alle tidligere vindere har haft danske biografpremiere efter at have vundet Publikumsprisen.

  • 2016

      • VINDER

        Heartstone

        Name
        Gudmundur A. Gudmundsson.
        Location
        Danmark, Island
        Release year
        2016.
        Duration
        129 min.
        Release date
        (dansk premiere: afventer, distributør: )
      • NOMINERET

        24 Weeks

        Name
        Anne Zohra Berrached.
        Location
        Tyskland
        Release year
        2016.
        Duration
        102 min.
      • NOMINERET

        Clair Obscur

        Name
        Yesim Ustaoglu.
        Location
        Tyrkiet, Tyskland, Polen, Frankrig
        Release year
        2016.
        Duration
        105 min.
      • NOMINERET

        Creative Control

        Name
        Benjamin Dickinson.
        Location
        USA
        Release year
        2015.
        Duration
        97 min.
      • NOMINERET

        Forældre

        Name
        Christian Tafdrup.
        Location
        Danmark
        Release year
        2016.
        Duration
        86 min.
      • NOMINERET

        In the Last Days of the City

        Name
        Tamer El Said.
        Location
        Egypten
        Release year
        2016.
        Duration
        119 min.
      • NOMINERET

        Operation Avalanche

        Name
        Matt Johnson.
        Location
        USA, Canada
        Release year
        2016.
        Duration
        94 min.
      • NOMINERET

        Pericle the Black

        Name
        Stefano Mordini.
        Location
        Italien, Belgien, Frankrig
        Release year
        2016.
        Duration
        104 min.
      • NOMINERET

        The 9th Life of Louis Drax

        Name
        Alexandre Aja.
        Location
        USA, Storbritannien, Canada
        Release year
        2016.
        Duration
        108 min.
      • NOMINERET

        The Giant

        Name
        Johannes Nyholm.
        Location
        Sverige, Danmark
        Release year
        2015.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

        Name
        Juho Kuosmanen.
        Location
        Finland, Sverige, Tyskland
        Release year
        2016.
        Duration
        92 min.
      • NOMINERET

        The Wailing

        Name
        Na Hong-jin .
        Location
        Sydkorea, USA
        Release year
        2016.
        Duration
        156 min.
    • 2015

      • VINDER

        Virgin Mountain

        Name
        Dagur Kári.
        Location
        Island, Danmark
        Release year
        2014.
        Duration
        94 min.
        Release date
        (dansk premiere: 07/07/2015, distributør: SF Film)
      • NOMINERET

        600 Miles

        Name
        Gabriel Ripstein.
        Location
        USA, Mexico
        Release year
        2015.
        Duration
        85 min.
      • NOMINERET

        Clouds of Sils Maria

        Name
        Olivier Assayas.
        Location
        Frankrig, USA
        Release year
        2013.
        Duration
        124 min.
      • NOMINERET

        Hungry Hearts

        Name
        Saverio Costanzo.
        Location
        Italien
        Release year
        2014.
        Duration
        109 min.
      • NOMINERET

        Marshland

        Name
        Alberto Rodríguez.
        Location
        Spanien
        Release year
        2014.
        Duration
        104 min.
      • NOMINERET

        May Allah Bless France!

        Name
        Abd Al-Malik.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2014.
        Duration
        96 min.
      • NOMINERET

        Petting Zoo

        Name
        Micah Magee.
        Location
        Tyskland, Grækenland, USA
        Release year
        2015.
        Duration
        93 min.
      • NOMINERET

        The Cut

        Name
        Fatih Akin.
        Location
        Tyskland, Frankrig, Italien, Rusland, Canada, Polen, Tyrkiet
        Release year
        2014.
        Duration
        138 min.
      • NOMINERET

        The Duke of Burgundy

        Name
        Peter Strickland.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2014.
        Duration
        104 min.
      • NOMINERET

        The Wonders

        Name
        Alice Rohrwacher.
        Location
        Italien, Schweiz, Tyskland
        Release year
        2014.
        Duration
        111 min.
      • NOMINERET

        White God

        Name
        Kornél Mundruczó.
        Location
        Ungarn, Tyskland, Sverige
        Release year
        2014.
        Duration
        121 min.
    • 2014

      • VINDER

        Of Horses and Men

        Name
        Benedikt Erlingsson.
        Location
        Island, Tyskland
        Release year
        2013.
        Duration
        85 min.
        Release date
        (dansk premiere: 19/06/2014, distributør: Angel Films)
      • NOMINERET

        A Thousand Times Good Night

        Name
        Erik Poppe.
        Location
        Norge
        Release year
        2013.
        Duration
        111 min.
      • NOMINERET

        Hotell

        Name
        Lisa Langseth.
        Location
        Sverige
        Release year
        2013.
        Duration
        99 min.
      • NOMINERET

        Jack

        Name
        Edward Berger.
        Location
        Tyskland
        Release year
        2014.
        Duration
        103 min.
      • NOMINERET

        Something Must Break

        Name
        Ester Martin Bergsmark.
        Location
        Sverige
        Release year
        2014.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Kidnapping of Michel Houellebecq

        Name
        Guillaume Nicloux.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2014.
        Duration
        92 min.
      • NOMINERET

        The Priest's Children

        Name
        Vinko Brešan.
        Location
        Kroatien, Serbien
        Release year
        2013.
        Duration
        96 min.
      • NOMINERET

        The Suspect

        Name
        Shin-Yun Won.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2013.
        Duration
        137 min.
      • NOMINERET

        The Zero Theorem

        Name
        Terry Gilliam.
        Location
        Storbritanien
        Release year
        2013.
        Duration
        107 min.
      • NOMINERET

        Vi er de bedste

        Name
        Lukas Moodysson.
        Location
        Sverige, Danmark
        Release year
        2013.
        Duration
        102 min.
    • 2013

      • VINDER

        The Broken Circle Breakdown

        Name
        Felix Van Groeningen.
        Location
        Holland, Belgien
        Release year
        2012.
        Duration
        100 min.
        Release date
        (dansk premiere: 13/10/2013, distributør: Filmbazar)
      • NOMINERET

        Before Snowfall

        Name
        Hisham Zaman.
        Location
        Norge, Tyskland, Irak
        Release year
        2013.
        Duration
        105 min.
      • NOMINERET

        Eat Sleep Die

        Name
        Gabriela Pichler.
        Location
        Sverige
        Release year
        2012.
        Duration
        104 min.
      • NOMINERET

        Laurence Anyways

        Name
        Xavier Dolan.
        Location
        Canada, Frankrig
        Release year
        2012.
        Duration
        161 min.
      • NOMINERET

        No

        Name
        Pablo Larraín.
        Location
        Chile, USA, Mexico
        Release year
        2011.
        Duration
        117 min.
      • NOMINERET

        Our Children

        Name
        Joachim Lafosse.
        Location
        Belgien, Luxemborg, Frankrig, Schweiz
        Release year
        2012.
        Duration
        111 min.
      • NOMINERET

        Post Tenebras Lux

        Name
        Carlos Reygadas.
        Location
        Mexico, Frankrig, Holland, Tyskland
        Release year
        2012.
        Duration
        120 min.
      • NOMINERET

        Pretty Butterflies

        Name
        Salvatore Mereu.
        Location
        Italien
        Release year
        2012.
        Duration
        100 min.
      • NOMINERET

        Shanghai

        Name
        Dibakar Banerjee.
        Location
        Indien
        Release year
        2012.
        Duration
        110 min.
      • NOMINERET

        The Land of Hope

        Name
        Sion Sono.
        Location
        Japan, Storbritanien, Tyskland, Taiwan
        Release year
        2012.
        Duration
        133 min.
    • 2012

      • VINDER

        Monsieur Lazhar

        Name
        Philippe Falardeau.
        Location
        Canada
        Release year
        2011.
        Duration
        94 min.
        Release date
        (dansk premiere: 11/10/2012, distributør: Øst for Paradis)
      • NOMINERET

        A Real Life

        Name
        Sarah Petit.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2009.
        Duration
        100 min.
      • NOMINERET

        Black's Game

        Name
        Óskar Thór Axelsson.
        Location
        Island
        Release year
        2012.
        Duration
        104 min.
      • NOMINERET

        Diaz - Don't Clean Up This Blood

        Name
        Daniele Vicari.
        Location
        Italien
        Release year
        2012.
        Duration
        127 min.
      • NOMINERET

        Human Centipede 2

        Name
        Tom Six.
        Location
        Holland
        Release year
        2011.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        I Wish

        Name
        Hirokazu Kore-eda.
        Location
        Japan
        Release year
        2011.
        Duration
        128 min.
      • NOMINERET

        Just The Wind

        Name
        Benedek Fliegauf.
        Location
        Ungarn, Tyskland, Frankrig
        Release year
        2012.
        Duration
        91 min.
      • NOMINERET

        Martha Marcy May Marlene

        Name
        Sean Durkin.
        Location
        USA
        Release year
        2010.
        Duration
        103 min.
      • NOMINERET

        The Minister

        Name
        Pierre Schöller.
        Location
        Frankrig, Belgien
        Release year
        2011.
        Duration
        105 min.
      • NOMINERET

        Trishna

        Name
        Michael Winterbottom.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2011.
        Duration
        117 min.
    • 2011

      • VINDER

        The Solitude Of Prime Numbers

        Name
        Saverio Costanzo.
        Location
        Italien, Tyskland, Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        118 min.
        Release date
        (dansk premiere: afventer, distributør: Sunrise Film Distribution)
      • NOMINERET

        Black Bread

        Name
        Agustí Villaronga.
        Location
        Spanien, Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        108 min.
      • NOMINERET

        Heartbeats

        Name
        Xavier Dolan.
        Location
        Canada
        Release year
        2010.
        Duration
        102 min.
      • NOMINERET

        Illegal

        Name
        Olivier Masset-Depasse.
        Location
        Belgien, Luxembourg, Frankrig
        Release year
        2010.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Maskeblomstfamilien

        Name
        Petter Næss.
        Location
        Norge
        Release year
        2010.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        Midnight Son

        Name
        Scott Leberecht.
        Location
        USA
        Release year
        2010.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        Morgen

        Name
        Marian Crisan.
        Location
        Frankrig, Rumænien, Ungarn
        Release year
        2010.
        Duration
        100 min.
      • NOMINERET

        Poetry

        Name
        Lee Chang-dong.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2010.
        Duration
        139 min.
      • NOMINERET

        Sleeping Sickness

        Name
        Ulrich Köhler.
        Location
        Tyskland, Frankrig, Holland
        Release year
        2011.
        Duration
        91 min.
      • NOMINERET

        Truce

        Name
        Svetlana Proskurina.
        Location
        Rusland
        Release year
        2010.
        Duration
        95 min.
    • 2010

      • VINDER

        Ajami

        Name
        Scandar Copti, Yaron Shani.
        Location
        Israel, Tyskland
        Release year
        2009.
        Duration
        120 min.
        Release date
        (dansk premiere: 18/08/2011, distributør: Øst for Paradis)
      • NOMINERET

        Dogtooth

        Name
        Yorgos Lanthimos.
        Location
        Grækenland
        Release year
        2009.
        Duration
        94 min.
      • NOMINERET

        Eastern Plays

        Name
        Kamen Kalev.
        Location
        Bulgarien, Sverige
        Release year
        2009.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        Me Too

        Name
        Álvaro Pastor, Antonio Naharro.
        Location
        Spanien
        Release year
        2009.
        Duration
        103 min.
      • NOMINERET

        Mother

        Name
        Bong Joon-ho.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2009.
        Duration
        128 min.
      • NOMINERET

        Nothing Personal

        Name
        Urszula Antoniak.
        Location
        Irland, Holland
        Release year
        2009.
        Duration
        85 min.
      • NOMINERET

        Rapt

        Name
        Lucas Belvaux.
        Location
        Frankrig, Belgien
        Release year
        2009.
        Duration
        125 min.
      • NOMINERET

        The King of Escape

        Name
        Alain Guiraudie.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2009.
        Duration
        93 min.
      • NOMINERET

        The Refuge

        Name
        François Ozon .
        Location
        Frankrig
        Release year
        2009.
        Duration
        88 min.
      • NOMINERET

        The Unloved

        Name
        Samantha Morton.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2009.
        Duration
        107 min.
    • 2009

      • VINDER

        It's Not Me, I Swear!

        Name
        Philippe Falardeau.
        Location
        Canada
        Release year
        2008.
        Duration
        110 min.
        Release date
        (dansk premiere: 25/09/2009, distributør: SF Film)
      • NOMINERET

        Awaking From A Dream

        Name
        Freddy Mas Franqueza.
        Location
        Spanien, Polen
        Release year
        2008.
        Duration
        100 min.
      • NOMINERET

        Camino

        Name
        Javier Fesser.
        Location
        Spanien
        Release year
        2008.
        Duration
        143 min.
      • NOMINERET

        Country Wedding

        Name
        Valdís Óskarsdóttir.
        Location
        Island
        Release year
        2008.
        Duration
        99 min.
      • NOMINERET

        Endgame

        Name
        Pete Travis.
        Location
        Storbritannien
        Release year
        2009.
        Duration
        109 min.
      • NOMINERET

        Everyone Else

        Name
        Maren Ade.
        Location
        Tyskland
        Release year
        2009.
        Duration
        119 min.
      • NOMINERET

        Lion's Den

        Name
        Pablo Trapero.
        Location
        Argentina
        Release year
        2008.
        Duration
        113 min.
      • NOMINERET

        Momma's Man

        Name
        Azazel Jacobs.
        Location
        USA
        Release year
        2008.
        Duration
        99 min.
      • NOMINERET

        Moscow, Belgium

        Name
        Christophe van Rompaey.
        Location
        Belgien
        Release year
        2008.
        Duration
        102 min.
      • NOMINERET

        My Dear Enemy

        Name
        Lee Yoon-ki .
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2008.
        Duration
        123 min.
      • NOMINERET

        No puedo vivir sin ti

        Name
        Leon Dai.
        Location
        Taiwan
        Release year
        2008.
        Duration
        85 min.
      • NOMINERET

        Original

        Name
        Antonio Tublén, Alexander Brøndsted.
        Location
        Danmark, Sverige
        Release year
        2008.
        Duration
        101 min.
      • NOMINERET

        Prince of Broadway

        Name
        Sean Baker.
        Location
        USA
        Release year
        2008.
        Duration
        100 min.
      • NOMINERET

        Revanche

        Name
        Götz Spielmann.
        Location
        Østrig
        Release year
        2008.
        Duration
        117 min.
      • NOMINERET

        Sunny Spells

        Name
        Diastème.
        Location
        Frankrig
        Release year
        2008.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Daisy Chain

        Name
        Aisling Walsh.
        Location
        Irland, Storbritannien
        Release year
        2008.
        Duration
        90 min.
      • NOMINERET

        The Dark Harbour

        Name
        Naito Takatsugu.
        Location
        Japan
        Release year
        2008.
        Duration
        101 min.
      • NOMINERET

        The Exploding Girl

        Name
        Bradley Rust Gray.
        Location
        USA
        Release year
        2008.
        Duration
        79 min.
      • NOMINERET

        The Good, The Bad, The Weird

        Name
        Kim Jee-woon.
        Location
        Sydkorea
        Release year
        2008.
        Duration
        127 min.