
Douglas Hart har instrueret over 80 musikvideoer for store navne som My Bloody Valentine, Primal Scream, Libertines og Pet Shop Boys. Mød manden selv, når han fredag aften præsenterer det bedste fra sit bagkatalog og giver et eksklusivt DJ-set.
Køb billet her
Douglas Hart begyndte karrieren som musiker i det legendariske shoegaze-band The Jesus and Mary Chain. Sideløbende lavede han musikvideoer, og det har vist sig, at han har et helt unikt visuelt talent.
Det er blevet til over 80 musikvideoer med Hart bag kameraet, og især den alternative rockmusiks helt store navne som My Bloody Valentine, Primal Scream, The Stone Roses og Paul Weller har nydt godt af dette.
Douglas Hart er primært kendt for sin skramlede videoæstetik, der giver bandet plads og indrammer dem i en rå, tidsspecifik visuel identitet. Et bredt udsnit af videoerne kan opleves denne aften, efterfulgt af en artist talk, og aftenen kulminerer, når Hart går bag mixeren og dj'er med musik fra sin egen fortid.
Douglas Hart Music Videos + artist talk + DJ-set
Fredag den 27. april kl. 21:30 i Cinemateket
Køb billet her