
Oplev instruktøren Frederikke Aspöck fortælle om sin kammerkrimi Labrador til visningerne den 16. og 25. april. Her på siden kan du se hende introducere en scene fra den intense Marrakesh-vinder.
Med risiko for at give publikum et alvorligt anfald af ødipal økuller, viser vi den danske instruktør Frederikke Aspöcks første spillefilm. Her kan du se instruktøren introducere et klip fra filmen, hvor stemningen er så tæt, at man kan skære i den med en kniv.
Det intense kammerspil foregår under åben himmel på en unavngiven ø, hvor den gravide Stella besøger sin distancerede far for at introducere sin kæreste Oskar.
Faren Nathan bor alene i det øde, vindblæste landskab, med sin sorte labrador og øens mange ildevarslende krager. Nathans bistre attitude giver øens uvenlige og uvejsomme udtryk kamp til stregen, og han overskrider den ene sociale konvention efter den anden.
Filmen udspiller sig som en anspændt freudiansk krimi, hvor den nysgerrige journalist Oskar langsomt opruller langt mere af forholdet mellem far og datter, end han var forberedt på. Den velafmålte psykologi i 'Labrador' løb af med hovedprisen ved årets filmfestival i Marrakech.
Til forestillingen i Dagmar den 16/4 og i Øst for paradis den 25/4 vil der være Q&A med instruktøren. Du kan købe billet her på cphpix.dk.